wybierz:

SPOTKANIA Z GWIAZDAMI
SPOTKANIA Z BLISKIMI
SPOTKANIA Z NATURĄ
SPOTKANIA Z BIZNESEM
SPOTKANIA ZE SPORTEM

 

Międzyzdroje położone są na wyspie Wolin nad Morzem Bałtyckim. Wyspa Wolin jest prawdziwym rajem dla wszystkich, którzy cenią sobie bogactwo przyrody. Otaczają ją wody Zalewu Szczecińskiego, Zatoki Pomorskiej i cieśniny Dziwny, sąsiadują wyspy Uznam i Karsibór. Piaszczyste, szerokie plaże, najwyższe w Polsce wybrzeże morskie, urozmaicona przyroda Wolińskiego Parku Narodowego, wiele okazałych pomników przyrody, atrakcyjne punkty widokowe– te i wiele atrakcji przyrodniczych są magnesem dla tysięcy turystów. Na terenie Parku znajdują się szlaki turystyczne pozwalające na piesze i rowerowe wędrówki. Dzięki temu Międzyzdroje są idealnym miejscem do aktywnego wypoczynku.

pobierz ulotkę w formacie PDF

 


Międzyzdroje - warto zobaczyć:

MUZEUM PRZYRODNICZE
WOLIŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO
z największą w Polsce kolekcją batalionów. Ekspozycja stała obejmuje zwierzęta ponad 80 gatunków, kopię największego bałtyckiego bursztynu znalezionego w okolicach Kamienia Pomorskiego o wadze ponad 9 kg oraz wystawę "Wczesnośredniowieczne osadnictwo Słowian na wyspie Wolin". Muzeum otwarte codziennie (w okresie letnim z wyjątkiem poniedziałków) w godzinach 9.00 – 17.00, bilet normalny 5 zł, bilet ulgowy 3 zł. Koło muzeum znajdują się woliery z żywymi puchaczami i bielikiem.

ZAGRODA POKAZOWA ŻUBRÓW
oddalona od miasta o 1,2 km, na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Utworzona w 1976 roku jako obiekt turystyczno – edukacyjny Parku. Znajduje się tu stado okazałych żubrów oraz wybiegi dla innych zwierząt leśnych. Można tu podziwiać piękne okazy jeleni, saren, dzików i bielika. Zagroda otwarta codziennie (w okresie letnim z wyjątkiem poniedziałku) w godzinach 10.00 – 18.00, bilet normalny 5 zł, bilet ulgowy 3 zł. Dojście pieszo ok. 1 500 m od ul. Leśnej lub z parkingu Kwasowo (dojazd do parkingu samochodem w kierunku Wisełki).

PARK im. FRYDERYKA CHOPINA
założony na przełomie XIX/XIX w. park przy Między-narodowym Domu Kultury, w którym rosną efektowne okazy dębów, platany, żywotniki i cisy a także piękne kwiaty. W 1999 roku odsłonięto w parku pomnik Fryderyka Chopina.

WZGÓRZA ST. KOZIEROWSKIEGO
punkt widokowy na panoramę Międzyzdrojów. Wzgórza okalają miasto od południowego wschodu. Nazwa ich upamiętnia polskiego uczonego, szczególnie zasłużonego dla Pomorza Zachodniego.

GOSAŃ (94 m.n.p.m)
najwyższe w Polsce wzniesienie klifowe. Dojazd drogą nr 102 w kierunku Kołobrzegu, (ok. 4 km od centrum Między-zdrojów). Na miejsce dociera się przez malownicze wzgórza porośnięte stuletnimi bukami i dębami. Z góry rozciąga się rozległy widok na wody Zatoki Pomorskiej, molo w Między-zdrojach, port w Świnoujściu, w dali widać część nie-mieckiego wybrzeża wyspy Uznam.

KAWCZA GÓRA (61 m.n.p.m.)
punkt widokowy na Zatokę Pomorską we wschodniej części miasta. Znajduje się tam starodrzew bukowo-sosnowy. Na szczycie postawiono pamiątkowe głazy ze zjazdów leśników z 1892r. – Zjazd Leśników Niemieckich i z 1992 – Zjazd Polskiego Towarzystwa Leśnego a niżej kamienny obelisk upamiętniający zjazdy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Ważnym punktem Kawczej Góry jest drewniany krzyż, do którego corocznie w okresie Wielkiego Tygodnia udają się licznie w drodze krzyżowej mieszkańcy Międzyzdrojów.

DROŻKOWE ŁĄKI
edukacyjna ścieżka przyrodnicza skrywająca tajemniczy świat paproci. Ścieżka "Paprocie" wiedzie przez podmokłe siedlisko, w którym możemy podziwiać piękne kosaćce, firletkę poszarpaną, wiciokrzew pomorski, czy wydającą piękne białe kwiaty okrężnicę bagienną. Lokalizacja ścieżki jest wyjątkowo korzystna. Aby do niej dotrzeć, jadąc z Międzyzdrojów w stronę Świnoujścia, na rondzie zlokalizowanym za Międzyzdrojami należy jechać prosto
ok. 200 m. Tam zatrzymujemy samochód i dalej podążamy już pieszo. Początkowo ścieżka prowadzi wzdłuż nasypu drogowego, jednak niedaleko potem skręcamy do lasu i zaczynamy przyrodniczą przygodę.

POMNIKI PRZYRODY
dęby "Regalinda", " Storrada", "Bolko"," Karczmarz", "Telesfor", cisy: " Strażnicy", " Jadwiga", " Jagiełło".


 

Gmina Międzyzdroje - warto zobaczyć:

WAPNICA

 

JEZIORO TURKUSOWE
jezioro o pięknej zielonkawej barwie. Turkusowy kolor wody, który możemy zaobserwować w słoneczne dni to efekt odbicia światła od białego dna jeziora. Do lat 50 tych ubiegłego wieku znajdowała się tu kopalnia kredy, która została zalana tworząc jezioro o oryginalnym kolorze. Jezioro można obejść dookoła korzystając z malowniczych ścieżek wyznaczonych przez WPN. Jedna z nich prowadzi przez Piaskową Górę skąd roztacza się bajkowa panorama na Wapnicę.

DĄB "PRASTARY"
pomnik przyrody, jeden z najpotężniejszych dębów woliń-skich o obw. 6,4 m i wieku ok. 400 lat.

 LUBIN:

WZGÓRZE ZIELONKA
to atrakcyjny punkt widokowy, do którego można dojść
od Jeziora Turkusowego lub z miejscowości Lubin.
Ze wzgórza Zielonka roztacza się widok na prawdziwy "ptasi raj" - Deltę Wsteczną Świny. Pomiędzy wyspami Wolin i Uznam znajdują się ponad 44 wyspy. Największe z nich to: Karsiborska Kępa, Wielki Krzek, Koński Smug. Prawie cały obszar Delty Wstecznej Świny to wodna strefa ciszy i teren WPN. Zaopatrzeni w lornetki zaobserwujemy tu wiele gatunków ptaków – perkoza dwuczubego, głowienkę, krakwę, czaplę siwą, łabędzia niemego.

 


 

SZLAKI TURYSTYCZNE NA TERENIE WYSPY WOLIN:

  • Szlak czerwony biegnący brzegiem morza u stóp najwyższego na polskim wybrzeżu klifu (do Wisełki ok. 13 km*),
  • szlak zielony prowadzący obok Zagrody Pokazowej Żubrów nad Jeziora Warnowskie (8 km*),
  • szlak niebieski prowadzący nad Jezioro Turkusowe (8 km*), na Wzgórze Zielonka (10 km*) oraz na wybrzeże Zalewu Szczecińskiego (do Wolina 26 km*).

*odległości z Międzyzdrojów – wszystkie szlaki mają swój początek przy muzeum Wolińskiego Parku Narodowego
w Międzyzdrojach.

Przez Międzyzdroje przechodzą ponadto:

  • międzynarodowy szlak rowerowy wokół Bałtyku R10,
  • międzynarodowy szlak rowerowy wokół Zalewu Szczecińskiego R66
  • oraz szlak nadmorski E9.
 
  copyright (c) Międzyzdroje 2009